MAKİNE VE KİMYA ENDÜSTRİSİ A.Ş

Duyurular ve Haberler

Oyap Hayata Geçiyor

Şirketimizden ülkemizin doğa varlıklarına ve gelecek kuşaklara bir katkı daha…

06.07.2021 tarihinde Makine ve Kimya Endüstrisi A.Ş. ve Orman Genel Müdürlüğü arasında “Otonom Yangın Algılama Platformu (OYAP) Projesi İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Bu protokol, bir anlaşmadan daha fazlasını ifade ediyor. Zira gelecek nesillerden aldığımız emanetin ve doğal varlıklarımızın korunması açısından büyük önem taşıyor.

Törene üst düzey katılım

Otonom Yangın Algılama Platformu (OYAP) Projesi İşbirliği Protokolü İmza Töreni” Milli Savunma Bakan Yardımcısı Sayın Muhsin DERE, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sayın Fatih METİN, MKE A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sayın Yasin AKDERE ile Orman Genel Müdürü Sayın Bekir KARACABEY’in katılımıyla gerçekleşti.

Orman yangınlarını daha kısa sürede tespit edip aksiyon alabilmek ve ormanlık bölgelerde asayişi ve güvenliği tesis etmek amacıyla dünyada ilk defa uygulanacak olan ve otonom yangın algılama platformlarının kurulmasını öngören bu projeye dair görüşlerini paylaşan Milli Savunma Bakan Yardımcısı Sayın Muhsin DERE, konuşmasında “Yerli ve milli bu projenin hayata geçirilmesinin kritik öneme sahip olduğunu” vurguladı.

Yapay zekâya yapılan yatırım koruyor, kazandırıyor

MKE A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sayın Yasin AKDERE, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü’nde pilot proje olarak başlayacak olan bu çalışmayla birlikte ormanlık bölgede planlanan noktalara gözlem kuleleri ve teknik donanım tesis edileceğini ve kurulacak izleme birimleri vasıtasıyla yangın tespit anında alarmların devreye girip ilk görüntülere ilişkin bilgi alınabileceğini söyledi.

“Bunların tümü, dijital platform yardımıyla gerçekleşecek. Yapay zekâ destekli bu proje kapsamında termal kameralar üzerinden alınan görüntüler ile hâlihazırda edinilmiş olan veri analizleri kullanılarak yangının yayılım modeli rahatlıkla belirlenebilecek,” diyen Sayın Yasin AKDERE, bu bilgilerin anlık olarak mobil cihazlar da dâhil olmak üzere istenilen cihazlardan izlenebileceğini de belirtti.

İmza töreni esnasında her bir dakikalık erken müdahale ile birlikte 2000 hektarlık bir ormanlık alanın kurtarılabileceği ve bir dakikalık müdahale ile kurtarılacak 2000 hektarlık ormanlık alanın yüz bin tondan fazla karbondioksitin atmosfere salınmasını engelleyeceği de vurgulandı. Gelecek kuşaklardan aldığımız emanetin korunmasına ilaveten, 2000 yılı değerlerine göre her bir dakikalık erken müdahalenin yaklaşık 100 milyon Türk Lirası tasarruf getireceği de ifade edildi.

“Ormanlarımız gelecek kuşaklara miras değil, bizlere gelecek kuşaklardan bir emanet”

Dünyamızın ve ülkemizin akciğerlerini, yani ormanlarımızı korumak amacıyla gerçekleştirdiği projeler, yıllar içerisinde dikimi yapılan yüz milyonlarca fidan, toplum içerisinde artan farkındalık, sera gazı salınımının azaltılmasına yönelik çalışmalar, şehir ormanları ve mesire yerleri gibi hepimizin ulaşabileceği doğal dinlenme alanları oluşturulması ve daha nice çalışmaları için Tarım ve Orman Bakanlığı’na ve Orman Genel Müdürlüğü’ne teşekkür eden Sayın Muhsin DERE, “Ormanlar sadece ağaç değil; hayattır, mutluluktur, sağlıktır” sloganıyla toplumumuzda bilinç uyandıran herkese ve bu bilinçle ormanlarımızın korunmasına destek veren şirketimiz çalışanlarına da şükranlarını sundu.

 Yükleniyor...

X