MAKİNE VE KİMYA ENDÜSTRİSİ A.Ş

Duyurular ve Haberler

Ülkemize ve Devletimize Dev Bir Hizmet Daha

29 Nisan 2021, savunma sanayiimiz açısından önemli bir gün olarak tarihe geçti. Enerjetik malzemeler konusunda yurt dışına olan bağımlılığı sona erdirecek, kamu-özel sektör işbirliği çerçevesinde yerli ve milli imkânlarla oluşturulan “MKE Enerjetik Malzemeler Üretim Tesisi”nin açılışı 29 Nisan 2021 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın ve yüksek devlet erkânının katılımıyla gerçekleştirildi.
Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE), ülkemizin savunma sanayiine yönelik olarak gerçekleştirdiği dev yatırımlarla ve oluşturduğu modern tesislerle yapılmayanı yapmaya devam ediyor. Ülkemizin bekası ve milletimizin güvenliği için Kurumumuzu yeni atılım hamlesi olan “MKE Enerjetik Malzemeler Üretim Tesisi”, dün ülkemizin ve milletimizin hizmetine açıldı.
Bugüne kadar yurt dışından ithal edilen ve mühimmat, roket başlıkları ve kompozit roket yakıtlarında ham madde olarak kullanılan RDX, HMX ve CXM gibi patlayıcı kimyasalların üretimi, kamu-özel sektör işbirliği modeli çerçevesinde bundan böyle ülkemizde Kurumumuzca gerçekleştirilecek.
Kökleri şanlı tarihimizin derinliklerinde…
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, gerçekleştirdiği açılış konuşmasında Kurumumuzla ilgili olarak, “Hamdolsun verdiğimiz emeklerin, tahsis ettiğimiz kaynakların karşılığını birer birer aldık ve alıyoruz. Hiç şüphesiz savunma sanayiimiz içinde Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumumuzun ayrı bir yeri vardır. Bu kurumumuz Tophane-i Amire'den bugüne kadar İmalat-ı Harbiye ruhu ile üretim yaparak, şartlar ne olursa olsun ordumuzun ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmıştır. İmalat-ı Harbiye, Kurtuluş Savaşı yıllarında tezgâhlarını cepheden cepheye taşıyarak fedakâr ustalarıyla derme çatma atölyelerde cephane üretmiştir. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumumuz da yerli ve milli imkanlarla ordumuzun silah ve mühimmat ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde entegre üretim yapabilen dünyadaki ender kuruluşlardan biridir.” diye belirterek Kurumumuzun çok geniş bir ürün ve üretim çeşitliliği ile kapasitesinin bulunduğunu söyledi.
“Türkiye artık bu tesis ile yeni nesil patlayıcı üretim kabiliyetinde süper lige çıkmıştır”
"İstiklalin yolunun asker sayısı kadar, hatta ondan daha ziyade silahı, teknolojisi ve eğitimiyle güçlü bir ordudan geçtiği bugün çok daha iyi anlaşılmaktadır." diyen Cumhurbaşkanımız, konuşmasında bugünden itibaren uçak bombalarımızın, mühimmatlarımızın, füzelerimizin ve harp başlıklarımızın patlayıcılarını kimseye bağımlı olmadan bu tesiste üretilebileceğini belirterek yeni nesil patlayıcı üretim kabiliyeti konusunda ülkemizin küresel çapta adından çok bahsettireceğini ifade etti.
Kurumumuzun yeni üretimlerini de kamuoyu ile paylaştı
“Artık dünyada askeri araç teknolojileri de hızla değişiyor. Yeni nesil otonom ve elektrikli askeri araçlar harp meydanlarında yer almaya başlıyor” diye belirten Cumhurbaşkanımız, Türkiye’nin askeri araçlarda özellikle motor konusunda dışa bağlılığı bitirecek yeni motor teknolojilerinin ilk örneği olarak “Elektrikli Zırhlı Muharebe Aracı (E-ZMA)”nı da kamuoyuna tanıttı ve Kurumumuz ile Türk mühendislerinin M133 askeri zırhlı personel taşıyıcı araçlarını elektrikli motor ile hibrit hale getirerek Türk Silahlı Kuvvetlerinin emrine sunduğunun müjdesini verdi.
Cumhurbaşkanımız, Kurumumuzun ülkemiz savunma sanayiine yaptığı diğer katkılarını da vurgulayarak, “MKE Kurumu’nun kendi kabiliyetleri ile Fırtına ve Panter gibi obüslerimizin sevk barut sistemi olan Modüler Barut Üretim Hatlarımızı da açmanın gururunu yaşıyoruz. Yurt dışından temin edilen Modüler Barut Sistemi tamamen yerli imkânlarla ülkemize kazandırıldı. Yurt dışından milyonlarca dolar know-how bedeli istenilen bir sistem bizim mühendislerimiz tarafından yüzde yüz yerli teknoloji ile üretildi.” dedi.
Kurumumuzun dev nitelikteki diğer projeleri olan Yavuz ve Fırtına Silah Sistemlerini görme fırsatı bulduğunu belirten Cumhurbaşkanımız, ayrıca “1868 yılında dünyada ilk defa seri atış yapabilen SAHRA topunu icat eden Ahmet Süreyya EMİN yolundan giden mühendislerimiz bugün dünyada kendi sınıfının en iyisi olan BORAN obüslerini yaptılar.” diye ifade ederek “Havadan Taşınabilir 105mm Hafif Çekili 105mm Obüs”lerinin (BORAN) öneminin de altını çizdi.
Şehit askerimiz unutulmadı
Cumhurbaşkanımız, Üsteğmen Ozan Olgu KÖREKE'nin şehit düşmeden önce tasarladığı el bombası projesine yönelik olarak "Özellikle belirtmekte fayda gördüğüm bir diğer ürün de 2017'de şehit olan Üsteğmenimiz Ozan Olgu Köreke tarafından tasarlanan OZOK el bombasıdır. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumumuz bu projeyi aldı, geliştirdi ve üretmeye başladı. Evet, hayata geçirilen tüm bu projeler, İmalat-ı Harbiye ruhunun günümüzdeki yansımalarıdır.”diye belirtti.

 Yükleniyor...

X